Problem Wykluczenia Komunikacyjnego w Radzyniu Podlaskim: Odpowiedź Wojewody Lubelskiego

 

W świetle skargi złożonej przez redakcję "Lubelska" dotyczącej bezczynności Burmistrza Radzynia Podlaskiego w sprawie wykluczenia komunikacyjnego tego miasta, Wojewódzki Urząd Wojewódzki w Lublinie przekazał odpowiedź wyjaśniającą stanowisko w tej kwestii. Skarga ta poruszała problem braku działań mających na celu rozwój kolei pasażerskiej, co poważnie wpływa na codzienne funkcjonowanie mieszkańców.

Stwierdzenia Wojewody Lubelskiego

W odpowiedzi, Aneta Ciesielczuk, Dyrektor Wydziału Infrastruktury z upoważnienia Wojewody Lubelskiego, zaznaczyła, że rozumie wynikające z wykluczenia komunikacyjnego niedogodności. Zwróciła uwagę na fakt, iż mieszkańcy Radzynia Podlaskiego są pozbawieni możliwości korzystania z kolei - środka transportu uznawanego za najbardziej ekologiczny. Wykluczenie komunikacyjne negatywnie wpływa na możliwości związane z pracą, edukacją oraz innymi aspektami życia.

Dyrektor Ciesielczuk podkreśliła, że samorządy mają zagwarantowaną prawem ochronę swojej samodzielności, co oznacza, iż nie jest możliwa ingerencja wojewody w sposoby realizacji zadań przez samorząd, w tym w kwestie związane z rozwojem infrastruktury kolejowej.

Program Kolej +

Zaznaczyła również istnienie programu Kolej +, adresowanego do jednostek samorządu terytorialnego zainteresowanych rozwojem infrastruktury kolejowej. Inwestycje w ramach tego programu mogą przyczynić się do poprawy komunikacji i wyeliminowania wykluczenia komunikacyjnego. Decyzja o udziale w programie Kolej + wykracza jednak poza kompetencje wojewody.

Dalsze Działania

Aneta Ciesielczuk wskazała, że w przypadku, gdy Burmistrz Radzynia Podlaskiego ignoruje wnioski kierowane do niego w omawianej sprawie, możliwe jest skierowanie skargi do Rady Gminy, która sprawuje nadzór nad działalnością Burmistrza. Jest to działanie zgodne z art. 229 pkt 3 ustawy Kodeks postępowania administracyjnego.

Wnioski

Odpowiedź Wojewódzkiego Urzędu Wojewódzkiego w Lublinie rzuca światło na złożoność problemu wykluczenia komunikacyjnego Radzynia Podlaskiego oraz na ograniczenia interwencji wojewody w działalność samorządową. Jednocześnie podkreśla potrzebę zaangażowania lokalnych władz samorządowych w rozwiązywanie problemów komunikacyjnych i zachęca do korzystania z dostępnych programów wspierających rozwój infrastruktury kolejowej.


opr. SztIntelig. Przedruk za zgodąa wydawcy "Lubelska".

Komentarze

Popularne posty

Biała Podlaska | portalsamorzadowy.pl